Науково-дослідницька лабораторія Канівського природного заповідника

Приймальня: тел. (04736)32991, факс. (04736)32991

mail to: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Телефон для довідок: (04736) - 33047 Адреса: 19000, м. Канів, Черкаська область, Україна 

Офіційна сторінка Канівського природного заповідника (на даний час вона знаходиться в розробці): http://kanivbiosfera.at.ua/

 

Неподалік від Канева на правому березі і заплавних островах Дніпра розташований Канівський природний заповідник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Ці місця вже наприкінці XIX - початку XX ст. привертали увагу вчених-біологів, геологів, географів, істориків, археологів. Саме тоді академік В.В. Різниченко відкрив геологічну унікальність відомих у всьому світі Канівських дислокацій. На схилах глибоких ярів, як на сторінках книги, можна прочитати геологічний літопис краю. Походження Канівських "гір" вчені пов'язують з рухами земної кори і активною дією потужного льодовика.

На одній з таких гір - Княжій - в результаті археологічних розкопок академіком М.Ф. Біляшівським у 1892 році були відкриті залишки літописного Родня - одного з перших міст східних слов'ян. Пізніші розкопки виявили на території заповідника поселення скифів та полян.

Значна розчленованість рельєфу спричинюється до великої різноманітності мікрокліматичних умов, ґрунтового і рослинного покриву та видового багатства фауни.

Усим цим і було обумовлене створення в 1923 р. Канівського природного заповідника - одного із найстаріших в Україні.

Після передачі заповідника в 1939 р. у відання Київського державного університету ім.Т.Г. Шевченка, його завдання значно розширились. До наукової роботи, яку проводив невеликий колектив наукових працівників заповідника, були залучені численні кафедри біологічного, географічного, геологічного та інших факультетів. Канівський біогеографічний заповідник став науково-експериментальною та учбовою базою цього учбового закладу.

Для становлення заповідника як наукового осередка багато зробив його директор Олександр Пилипович Кришталь, котрий згодом став професором Київського університету. Завдяки його зусиллям у 1947 р. вперше був виданий "Збірник праць Канівського біогеографічного заповідника". На базі заповідника в лабораторії арахноентомології ним було започатковано ентомологічну школу, а також новий на той час напрямок грунтово-зоологічних досліджень. Проводилася первинна інвентаризація основних груп тварин і рослин, серійно публікувались інвентаризаційні списки окремих систематичних груп.

У 1995 р. в заповіднику започатковано видання наукового журналу "Заповідна справа в Україні", а з 1998 року відновлено випуск "Праць Канівського заповідника".

На даний час загальна площа Канівського природного заповідника Київського національного університету імені Тараса Шевченка становить 2027 Га. До його складу входить так звана "нагірна частина" -покриті лісом яри та пагорби на правому березі Дніпра (1415 га), два заплавних острови Дніпра - Круглик (92 га) і Шелестів (394га), а також Зміїні острови на Канівському водосховищі (116 га) - останці лівобережної тераси.

Основними функціями заповідника є охорона еталонних та унікальних природних комплексів Лісостепу України, збереження біорізноманітності, моніторинг (постійне стеження) динаміки природних процесів.

У науковому плані значний інтерес представляють екосистеми заплавних островів. Саме їх можна віднести до еталонних. Після створення на Дніпрі каскаду водосховищ таких островів практично не залишилося.

Неповторно мальовничі заповідні Зміїні острови. Значну частину їх займають столітні дуби і сосни, з багатим підліском і трав'яним покривом. Лише тут на одній ділянці можна побачити сон-траву, очерет і конвалію. Це пов'язано із підтопленням островів водами водосховища. У типові комплекси інтенсивно вселяються болотні види. Відбувається перебудова природної екосистеми.

За даними останньої інвентаризації судинні рослини представленні в заповіднику 974 видами, що становить майже 20% флори України. Виявлено також 1120 видів грибів, 170 -лишайників, 138 - мохоподібних.

Багата й фауна заповідника. В районі Канівських дислокацій виявлено понад 10000 видів безхребетних тварин (усього по Україні - 25 000 видів). Тільки комах у Заповіднику близько 7800 видів, з них - 36 видів занесені до Червоної книги України, зокрема дибка степова, красотіл пахучий, жук-олень, вусач великий дубовий, джміль моховий, бджола-тесляр, сколія-гігант, ктир гігантський, бражник "мертва голова", ведмедиця гера, махаон, поліксена тощо. Тут налічується більше 200 видів павукоподібних, 42 види багатоніжок (в тому числі рідкісний полідесмус український). Знайдено в заповіднику і майже 150 видів молюсків.

Хребетні тварини представлені 226 видами птахів, 51 видом ссавців, 11 видами земноводних, 8 видами плазунів. Серед них також є цілий ряд рідкісних видів. Щороку на Дніпрі біля заповідних островів зимує до 14 орланів-білохвостів, а з 1996 року цей птах загніздився в заповіднику. Зустрічається на прольоті чорний лелека. На Зміїних островах неодноразово спостерігалися змієїд і балобан. На Круглику знаходиться велика колонія сірої чаплі - близько 150 гнізд. На прольоті у порівняно великій кількості спостерігаються на островах велика та мала білі чаплі.

Без перебільшення можна сказати, що екосистеми Канівського заповідника є одними з найбільш вивчених в Україні. Опубліковано більше 3500 наукових праць, присвячених заповіднику. На основі зібраних у ньому матеріалів захищені десятки докторських дисертацій, написано багато монографій. Науковцями заповідника складено 30 томів"Літопису природи", який ведеться з 1968 р.

На постійних пробних ділянках проводяться регулярні спостереження за річною та сезонною динамікою рослинного покриву. Накопичений досвід ведення комплексних екологічних досліджень, складені геоботанічна, ландшафтна та ґрунтова карти заповідника, проведена інвентаризація основних груп рослин, тварин і грибів.

Актуальним і перспективним для заповідника є вивчення сукцесійних процесів, що забезпечує вихід на прогнозування розвитку екосистем, збереження рідкісних видів та підтримання біорізноманітності. Не менш важливим для заповідника є вивчення інтродукованих видів рослин і тварин.

Розташування заповідника в густонаселеному районі, поблизу одного з найбіль відвідуваних туристичних центрів України (на Тарасову гору щороку приїжджає до 300 тисяч туристів) спричиняється до значних рекреаційних навантажень на охоронну зону та її околиці. Науковцями заповідника розроблена екологічна стежка для організованих екскурсій з метою пропаганди природоохоронних знань та підвищення рівня екологічної культури відвідувачів. Великою популярністю у туристів користується музей природи на садибі заповідника, в якому експонуються унікальні археологічні, палеонтологічні, зоологічні та ботанічні знахідки Канівщини. Приміщення музею є меморіальним будинком академіка М.Ф. Біляшівського. Останнім часом все більшої популярності набуває науковий туризм.

Канівський заповідник традиційно вважається одним із центрів підготовки молодих спеціалістів - біологів, географів, екологів. Щороку на його садибі проходять практику до 700 студентів Київського університету ім. Тараса Шевченка та інших вузів.