Наукова робота Канівського природного заповідника Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Наукова робота проводиться на засадах виконання бюджетної теми “Моніторинг екосистем Канівського природного заповідника Київського національного університету імені Тараса Шевченка за програмою “Літопису природи” і розробка заходів по збереженню рідкісних видів та цінних природних комплексів Придніпров’я”. Досліджується природний комплекс Канівського заповідника Київського національного університету імені Тараса Шевченка, окремі природно-територіальні комплекси регіону, їх елементи та підсистеми:

• обстежуються природно-заповідні території та об’єкти Придніпров’я;
  • досліджуються рідкісні види біоти, їх поширеність, стан та динаміка популяцій;
  • проводяться еколого-фауністичні та еколого-флористичні дослідження окремих груп організмів;
  • досліджується історія формування і діяльності природно-заповідної мережі Придніпров’я.

Досягнення:

- розроблені переліки охоронюваних видів для окремих таксонів;

- закладено базу моніторингу стану популяцій рідкісних та фонових видів біоти заповідника;

- складено переліки видів окремих груп організмів для території заповідника та окремих територій та об’єктів природно-заповідного фонду регіону;

- розроблено синтаксономію рослинності території заповідника;

- визначено перелік типів середовищ, що рекомендовані до охорони в Європі і наявні в межах регіону;

Досягнення світового рівня. Відкриття єдиної в світі відомої популяції рідкісної багатоніжки – ківсяка Семенкевича. Розроблена оригінальна методика напівкількісного аналізу звукових сигналів тварин. На основі цієї методики встановлена діалектна структура пісні модельного виду – зяб­лика – на території України.

Наукові партнери Канівського природного заповідника Київського національного університету імені Тараса Шевченка :

Міжнародне співробітництво:

У 2008-2009 рр. Канівський природний заповідник Київського національного університету імені Тараса Шевченка брав участь у виконанні міжнародного проекту зі збереження ключових місць зимівлі орлана-білохвоста в Україні, який виконувало Українське товариство охорони птахів за фінансової підтримки Vogelbescherming Nederland. В результаті були виявлені основні місця концентрації під час міграцій та зимівлі орланів у районі Кременчуцького водосховища та на прилеглих територіях, встановлена чисельність мігруючих та зимуючих птахів. Результати досліджень було використано при підготовці чергового видання Червоної книги України, будуть використані при організації заходів по охороні рідкісних видів птахів у Центральній Україні.

Канівський природний заповідник Київського національного університету імені Тараса Шевченка бере участь у проведенні щорічних міжнародних обліків зимуючих водоплавних птахів, які проводить Wetlands International. В результаті встановлений видовий склад та динаміка чисельності зимуючих птахів. Результати можуть бути використані при розробці заходів по збереженню місць скупчення зимуючих птахів та охороні рідкісних видів, використовувалися при підготовці чергового видання Червоної книги України.

У 2010 р. Канівський природний заповідник Київського національного університету імені Тараса Шевченка спільно з Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького та Національним центром кільцювання птахів НАН України брав участь в українсько-польському проекті по кільцюванню пташенят жовтоногого мартина кольоровими кільцями з метою вивчення шляхів міграції та місць зимівлі цих птахів. В результаті кольоровими кільцями було помічено 200 пташенят у колонії жовтоногих мартинів на Кременчуцькому водосховищі біля Черкас. На даний час уже отримані перші повідомлення про спостереження закільцьованих птахів у Польщі та Швеції. Результати можуть бути використані зокрема при плануванні заходів по захисту населення від вірусних інфекцій, які переносять птахи (пташиний грип та ін.).

Канівський природний заповідник Київського національного університету імені Тараса Шевченка видає науковий журнал «Заповідна справа в Україні» (виходить двічі на рік). Журнал включений до переліку фахових видань ВАК України по біології і географії.

Веб-сайт журналу