Таран Наталія Юріївна

Професор, доктор біологічних наук
Завідувач кафедри Фізіології та екології рослин

Таран Наталія Юріївна

Народилась 16.12. 1954 року в м. Києві

Сфера наукових інтересів: механізми стійкості рослин та їх індукція за участю ендогенних та екзогенних факторів;  з’ясування адаптаційного синдрому за структурно-функціональними маркерами стресового стану рослинного організму, фіто- та агроценозів.

Нормативний курс «Фізіологія рослин»,

Спецкурси: “Адаптаційний синдром рослин”“Основи наукових досліджень”

Нею була експерим. обґрунтована оригінальна концепція індукції пристосувальних реакцій адаптаційного синдрому рослинного організму за участю компонентів ліпід-пігментного комплексу – гліколіпідів, каротиноїдів та інтермедіатів пероксидного окиснення ліпідів фотосинтетичних мембран.Нагороджена почесною грамотою МОН України з нагоди 175-річчя Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка (2009). Лауреат премій імені М.Г.Холодного Президії НАН України (1999) та премії імені Ярослава Мудрого АН ВШ України

Громадська діяльність

Член Спец. ради Київ. ун-ту по захисту дис. зі спец. “Фізіологія рослин» та “Екологія».

Член Європейського тов-ва біологів рослин (FESPB).Віце-президент неурядової громадської організації “Жінки в науці”.Автор та співавтор більше 150 наукових публікацій та колективних монографій.

Місце роботи

1971-1986- технік, лаборант, ст.лаборант університету

1973-1978- Київський державний університет ім.Т.Г. Шевченка (вечірнє відділення)

1983-1986 – аспірантура (заочна форма) Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка

1987- захистила  кандидатську дисертацію “Действие повышенной температуры и водного дефицита почвы на липидный комплекс пшеницы»

1987-1998 – м.н.с., н.с., с.н.с. НДЛ «Фізіологічних основ продуктивності рослин»

1998-2001 - докторантура Київського державного університету ім. Т.Г.Шевченка

2001- захистила  докторську  дисертацію “Адаптаційний синдром рослин в умовах посухи».

2002-2010 – зав. НДЛ «Фізіологічних основ продуктивності рослин»

2010- донині -  зав.кафедрою фізіології та екології рослин

Автор та співавтор більше 150 наукових публікацій та колективних монографій.

1. Бацманова Л.М., Таран Н.Ю. Скринінг адаптаційного потенціалу рослин за показниками оксидного стресу.- К., 2010.- 79с.

2. Палагеча Р.М., Таран Н.Ю, Бацманова Л.М. Фізіологія зимостійкості та інтродукції деяких видів роду магнолій(Magnolia L.)  в  умовах київського полісся та лісостепу.-К.-2009. – 166с.

3. Таран Н.Ю., Бацманова Л.М., Мелешко А.О., Улинець В.З., Лукаш О.В. Фізіологічне обґрунтування методів профілактики розповсюдження та боротьби з омелою білою у лісо-паркових ландшафтах.- К.: Ленвіт, 2007.- 51с.

4. Таран Н.Ю., Косик О.І., Оканенко О.А., Бацманова Л.М. Ліпіди рослин.- К.: Ленвіт, 2006.- 104с.

5. Оканенко О.А., Таран Н.Ю. Гліколіпіди рослин.- К.: Ленвіт, 2005.- 111с.

6. Taran N., Batsmanova L., Okanenko A. Oxidation stress induce leaf lipid changes // Collection of Plant Lipid Symposium, Budapest, 1-4 June 2004. P. 95-101.

7. Таран Н.Ю., Оканенко О.А., Бацманова Л.М., Мусієнко М.М. Вторинний оксидний стрес як елемент загальної адаптивної відповіді рослин на дію несприятливих факторів // Физиология и биохимия культурных растений. – 2004. – Т.36, №1. – С. 3-14.

8. Taran N., Okanenko A., Batsmanova L. Physiological screening of triticale adaptive potential to drought action // Proceedings of the 5 International Triticale Symposium, June 30-5 july, Radzikow, Poland, 2002. – P. 449-454.

Сульфурвмісні ліпіди фототрофів Оканенко О.А., Таран Н.Ю., Косик О.І.pdf