Викладачі

Поліщук Валерій Петрович

Заступник директора  (міжнародні зв'язки)

Доктор біологічних наук, професор

Завідувач кафедри вірусології

Голова київського відділення Товариства Мікробіологів України

Поліщук Валерій Петрович

Народився 4 лютого 1958 р, м. Ірпінь Київської області

телефон:  +38044 521-35-02; 28-97

Викладає курси: «Вірусологія» (нормативний); «Біохімія вірусів»; «Генетика вірусів»; «Молекулярна біологія вірусів»

Сфера наукових інтересів: екологія вірусів; епідеміологія вірусів рослин; вплив факторів оточуючого середовища на розвиток вірусної інфекції; діагностика вірусних інфекцій

В.П. Поліщук був зарахован на біологічний факультет КДУ ім. Т.Г. Шевченка в 1978 році після служби в лавах Радянської Армії. В 1985 році став аспірантом кафедри вірусології. 1991 року в Інституті епідеміології імені Громашевського захистив дисертацію на тему: “Структура и функции бактериофагов под влиянием постоянного магнитного поля”. і отримав вчений ступінь кандидата біологічних наук. Після закінчення аспірантури на кафедрі вірусології біологічного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка працював асистентом (1988-1995 рр.), доцентом (з 1995 по 2002 рр.). В 2000 році в Інституті мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного захистив докторську дисертацію на тему: “Прогнозування та закономірності розповсюдження вірусів рослин в біоценозах України”. З 2002 року працює професором, а з 2004 року завідувачем кафедри вірусології.
З 1998 р. по 2003 р. – заступник декана біологічного факультету з навчального процесу. Зараз є заступником директора ННЦ «Інститут біології» з міжнародних зв’язків.
Під керівництвом В.П. Поліщука ведуться наукові дослідження по вивченню поширеності фітовірусів в навколишньому середовищі, зокрема в культурних та дикоростучих рослинах різних екологічних регіонів України. Вперше особлива увага була приділена вивченню вірусів, які передаються через ґрунт і зберігають свої інфекційні властивості. Виявлена залежність кількості вірусів від характеристик ґрунтів, загального фітосанітарного стану агроценозів. Вперше розроблена та впроваджено застосування комп’ютерної бази даних для аналізу агроценозів на вірусоносійство, що є необхідним для їх фітосанітарної оцінки. Такі дослідження дають можливість рекомендувати проведення певних цілеспрямованих заходів попередження втрат врожаю від вірусних інфекцій.
Валерій Петрович проходив стажування в МДУ імені Ломоносова (Москва), Оксфордському Відкритому Університеті (Оксфорд, Великобританія). Він був учасником 2-ох Українських антарктичних експедицій (10-ї в 2005 році та 13-ї в 2008 році).
Під керівництвом Валерія Петровича успішно захищено 12 кандидатських та 1 докторська дисертації за спеціальністю «вірусологія». Автор більше 300 наукових праць в тому числі 5 патентів на винаходи.
В.П. Поліщук активно бере участь у громадській роботі: він є Головою Київського осередку Українського Мікробіологічного Товариства, членом Українського Ботанічного Товариства, Національного Географічного Товариства, членом FEMS, Американського Товариства фітопатологів та Американського Товариства мікробіологів. З 2001 по 2007 роки був членом експертної комісії з біології ВАК України, - головою спеціалізованої вченої ради по захисту кандидатських та докторських дисертацій.
Лауреат премії імені Д.К. Заболотного НАН України (1998 р), Державної премії України в галузі науки і техніки — «за екосистемний моніторинг вірусних інфекцій: діагностика та профілактика» (2005 р). Відзначений медаллю Ярослава Мудрого АН ВШ України (2007 р), Почесними грамотами ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Подякою Президента України (2009 р).
1. Changes in reflectance spectrum characteristics of Nicotiana debney plant under the influence of viral infection //Arh. Phytopath. Pflanz., - 1997.

2. Детекція антигенів фітовірусів в ґрунті як складова частина моніторингу та прогнозування розвитку епіфітотій // Вісник Аграрної Науки, - 1999 р.

3. Розробка комп’ютерної бази даних для моніторингу фітовірусних інфекцій на Україні // Доповіді Національної академії наук України, - 1999 р.

4. Моніторинг вірусних захворювань рослин в біоценозах України. К., - 2001 р.

5. Математичне моделювання вірусних епідемічних процесів рослин. К., - 2002р.

6. Вступ до хіміотерапії вірусних інфекцій. К., - 2002 р.

7. Вплив важких металів на перебіг вірусної інфекції у рослин. К., - 2003 р.

8. Evidence for plant in the region of Argentina, Islands, Antarctica // FEMS, Microbiol. Ecol., - 2007.

9. ВІЛ/СНІД та формування здорового способу життя. К., - 2008 р.

10. Genetic diversity of Flexiviruses infecting pome fruit trees // Journal of Plant Pathology, - 2010.

11. Epidemilology of Sharka Disease in Ukraine " // Acta Horticulturae, - 2011.

12. Effects of Low Dose Chronic Radiation and Heavy Metals on Plant-Pathogen Interactions / in book: « The Lessons of Chernobyl: 25 Years Later» Nova Science Publishers NY, 2012, Shapt. 17, pp 229-243.