Пірко Ярослав Васильович

Старший науковий співробітник

Пірко Ярослав Васильович

тел/факс: (044)434-37-77, (044)526-14-98

Сфера наукових інтересів:  вивчення цитоплазматичних і ядерних генів рослин; дослідження поліморфізму інтронів генів, що кодують цитоскелет клітини; аналіз експресії генів за допомогою ПЛР в режимі реального часу; сиквенування ДНК; розробка методів детекції генетично модифікованих організмів за допомогою ПЛР; нанобіотехнологія (отримання наночастинок металів за допомогою екстрактів рослин,  дослідження взаємодії вуглецевих наноматеріалів з клітинами рослин).

Читає спецкурси: «Геноми органел та їх взаємодія», «Нанобіотехнологія»

Освіта:

У 1997  закінчив з відзнакою хімічний факультет Донецького державного університету,  за спеціальністю біохімія, у цьому ж році вступив до аспірантури Донецького ботанічного саду НАН України. У2001 захистив кандидатську дисертацію за темою «Популяційно-генетична мінливість трьох корінних видів роду PinusL. в Українських Карпатах і Розточчі», спеціальність «Генетика» (03.00.15). З 2000 – 2002 рр. працював молодшим науковим співробітником, а з  2002 – 2005 рр. – на посаді наукового співробітника відділу промислової ботаніки Донецького ботанічного саду. З 2005 по 2008 рр. працював у відділі геноміки та молекулярної біотехнології Інституту клітинної біології та  генетичної інженерії НАН України. 2009 -2010 р. - старший науковий співробітник Відділу геноміки та молекулярної біотехнології Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України, з 2010 р. - завідуючий лабораторією детекції ГМО та біобезпеки цієї ж установи.

Стажування за кордоном:

2006 – Університет Клемсона, США, професор В. Баярд.

2011 -Лейбніц-Інститут Генетики Рослин та Дослідження Злакових Рослин, Гатерслебен (Leibniz-InstitutfürPflanzengenetikundKulturpflanzenforschung (IPK) Gatersleben) група Дослідження Розвитку Насіння, проект фонду ДФГ (DeutscheForschungsgemeinschaftDFG).

Участь у професіональних товариствах:

Українське товариство генетиків і селекціонерів ім. М.І.Вавилова (УТГіС), заступник голови та скарбник організації в Інституті харчової біотехнології та геноміки НАН України

Українське товариство фізіологів рослин; член товариства.

Нагороди та стипендії:

Стипендія Президента України для молодих учених 2008-2010.

Грант Президента України для молодих учених «Дослідження популяційно-генетичної різноманітності сосни кедрової європейської (PinuscembraL.) в Українських Карпатах – реліктового виду, що знаходиться під загрозою зникнення», GP/F11/0057 2005-2006.

1. Karelov A.V., Pirko Ya.V., Kozub N.A, Sozinov I.A., Pirko N.N., Litvinenko N.A., Lyfenko S.F., Koliuchiy V.T., Blume Ya.B., Sozinov A.A. (2011) IdentificationoftheallelicstateresistancegeneLr34 toleafrustincultivarsofsoftwinterwheatUkrainianbreedings. Cytol. Genetics, v.45, N5, p. 271-276 ().

2. Tanasienko I.V., Yemets A.I., Pirko Y.V., Korkhovyy V.I., Abumhadi N., Blume Ya.B. (2011) Production of transgenic barley lines producing human lactoferrin using mutant alfa-tubulin gene as selective marker gene. Cytology and Genetics. 45 (1): 3 – 10.

3. Pirko Ya.V., Korkhovy V.I., Kashevarov G.P., Komarnitsky I.K., Karpov P.A., Yemets A.I., Kuchuk  M.V., Sorochinsky B.V., Blume Ya.B. (2009) Introduction of the methods of genetically modified compound control in seed material of agricultural specied and standartization of their normative providing. Science and Innovation. 5(2): 38 – 49.

4. Politov D.V., Pirko Y.V., Pirko N.N., Mudrik E.A., Korshikov I.I. (2008) Analysis of mating system in two Pinus cembra L. populations of the Ukrainian Carpathians. Annals of forest research. 51 (1): 11-18.

5. Korshikov I. I. , N.N. Pirko, E.A. Mudrik and Pirko Ya (2007) Maintenance of  Genetic Structure in Progenies of Marginal Mountainous and Steppe Populations of Three Species of Pinaceae Lindl. Family in Ukraine. Silvae Genetica. 56(1): 1 -10.

6. Korshikov I.I., Pirko N.N., Pirko Ya.V. (2005) Genetic variation and differentiation of Abies alba Mill. Population from Ukrainian Carpathians. Russian Journal of Genetics. 41(3): 275-283.

7. Korshikov I.I., Kalafat L.A., Pirko Ya.V., Velicoridko T.I. (2005) Population-Genetic Variation in Scots Pine Pinus sylvestris L. from the main forest regions of Ukraine. Russian Journal of Genetics. 41(2):155-166.

8. KorshikovI.I. and Pirko Ya. V. (2002) Genetic Variation and Differentiation of Peat-Bog and Dry-Meadow Populations of the Dwarf Mountain Pine Pinus mugo Turra in the Highlands of the Ukrainian Carpathians. Russian Journal of Genetics. 38(9): 1044-1050.

9. Pirko Ya. V., Korshikov I. I. (2001) Genetic Control of the Isoenzymes in Cembra Pine (Pinus cembra L.) of the Ukrainian Carpathian Mountains. Cytology and Genetics. 35 (4): 33-37.

10. Pirko Ya.V. (2000) Genetic diversity of isoenzymes in mountain pine (Pinus mugo Turra) in natural populations in the Ukrainian Carpathian mountains. Cytology and Genetics. 34(5): 55-60.